YEKAD - Yek Adım Eğitim ve Dayanışma Derneği

0312 332 32 61

Mobil Okul

Projenin Amacı

Hükümetimiz, aile ile birlikte kadın haklarına odaklanılmış olup, görevde olduğu süre zarfında; Kadınların toplumdaki önemine sürekli dikkat çekmekte ve kadının sahip olması gereken hakları elde etmesi konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Hükümetimizin bu çalışmaları ve vizyonu doğrultusunda, YEKAD olarak bizlerde bu çalışmalara destek vermek amacıyla geliştirdiğimiz Mobil Okul Projesi ile kadınlarımıza,

 • Kadının aile içindeki ve toplumdaki öneminin hatırlatılması,
 • Hükümetimiz tarafından hayata geçirilen projelerde kadınlarımızın, istihdam ve karar alma mekanizmalarına daha aktif katılım sağlayabilmeleri için gerekli psikolojik desteğin sağlanması ve kişilerin yönlendirilmesi,
 • Aile içi şiddetin önlenmesi,
 • Eğitim ve sağlık konularında yapılan iyileştirmelerin anlatılması ve sürdürülmesi,

Konularında kazanım sağlanması hedeflenmektedir.

Proje ile kadınların toplumsal hayatın her alanında çok daha aktif, üretken ve güçlü bir şekilde yer almalarını, hak, fırsat ve imkânlardan eşit şekilde yararlanmalarını sağlamak, kadınlara yönelik koruyucu, önleyici, eğitici, geliştirici ve rehabilite edici sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek görevini de üstlenmekteyiz.

Hedef Kitle

SES düşük, eğitim imkânları kısıtlı 18 yaş ve üzeri kızlarımız ve kadınlarımız.

Algı Artırımı Teknikleri

Bilinçsizlik, eğitimsizlik, maddi imkânsızlık, yanlış yorumlanan geleneksel düşünce kalıpları, cinsiyet ayrımcılığı ve cehalet gibi birçok sebepten toplumun temel öğesi olan kadınlarımızın birçoğu hayata tutunmakta zorlanıyor. Biz onların ruh ve beden sağlığını canlandırarak hayata tutunmaları için kendileri gibi yaşayan, kendileri gibi düşünen, kendileri gibi inançlara sahip kadınların desteği ile daha bilinçli ve güçlü bir hayat sürmelerini hedefliyoruz.

Mobil Okul Projesi ile yalnızlaşarak yanlışa düşen değil, toplumsallaşarak doğruyu bulabilen kadın profili oluşturmak istiyoruz.

Ülkemizin en önemli toplumsal tutkalı olan “güçlü aile” idealine, aileyi bir arada ve kuvvetli tutacak olan ve annelik bereketine sahip olan kadınlarımızın en temel eğitim ihtiyaçlarının sağlanması suretiyle çok önemli bir katkıda bulunmak istiyoruz.

Deneyim Teknikleri

Mobil Okul Projemizin, pilot uygulaması 22 Şubat – 29 Ekim 2016 tarihleri arasında; Elazığ ve Adıyaman illerinde gerçekleştirilmiştir.

Elazığ İlinde;

Proje Uygulama Süresi : 22 Şubat – 15 Mayıs 2016

Projede Yer Alan İlçeler: Merkez, Aksaray, Hicret Mahallesi, Akçakiraz, Keban, Palu, Karakoçan, Kovancılar, Arıcak, Alacakaya, Sivrice, Baskil, Ağın ve Maden

Katılımcı Sayısı: 1.000 kişiye mobil okul, 3600 kişi’ye ise salon eğitimleriyle erişildi.

Geri Bildirimde Bulunan Katılımcılardan Diyalog Örnekleri

“Evimin önünde ki ağaca bile kendimden daha çok vakit ayırıyorum” diyen kadınımıza “sen o ağaca daha güzel meyveleri olsun diye emek veriyorsun, işte kendine de öyle emek vermelisin vakit ayırmalısın ki seninde meyvelerinde güzel olsun” eğitim sonunda kadın “ anladım ki ben o ağaçtan daha kıymetli olmalıyım ki benim meyvelerimde daha özel ve güzel olsun aileme ve çevreme faydalı olabileyim diye düşünerek ders boyu içimden ağladım” diyerek gitmişti
Kaymakamın “eğitimlerden sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz ” sorusuna bir kadınımız “ psikologa gitmeyi düşünüyordum, burada ki aldığım her eğitim sonrasında terapi gördüğünü ve psikologa gitmeye gerek kalmadı “ diyerek cevap verdi
Palu da yetimlere bakan 82 yaşında ki yetim torunlarına bakan Sabiha teyzemiz bile kapısına kadar gelen bu eğitim aracında eğitime katılabilme arzusunu yaşamış ve heyecanlanmıştı.
Eğitime katılan kadınlar kendilerini okula giden çocuklar gibi heyecanlı hissettiklerini her gün farklı dersler ve hocalarla karşılaşmaktan dolayı mutlu olup dersten mutlu bir şekilde ayrılırken acaba yarın ne olacak diye heyecan yaşadıklarını anlatıyorlardı
Bir çocuğumuz mektup yazmıştı bize, mektupta “annemi ben bu güne kadar hiç mutlu görmemiştim, annemi mutlu ettiğiniz için teşekkür ederim” yazıyordu

Projeden Beklentilerimiz

 • Projede yer alan kadınlarımız için ileriye dönük rehberlik hizmeti vermek,
 • Ailelerin tutkalı olan kadınlarımızın, bilinçli bireyler olmasına katkıda bulunmak,
 • Kadınların, toplumda sahip olması gereken rolü, hedeflenen seviyeye taşımak.

Eğitim Konu Başlıkları

 • Aile Bağlarını Geliştirme ve Aile içi İletişim
 • Duygu Yönetimi Eğitimi ve Psikolojik Sohbetler
 • Kadın Sağlığı ve Hijyen
 • Çocuk Yetiştirme ve Çocuk Gelişimi
 • Değerler, Öz Değerlerin Aktarımı ve Milli Birlik

Strateji

Projenin onayı sonucunda duyuru ve katılım aşamaları için ulusal ve yerel bazda PR Kanalları oluşturulacak, toplumun önde gelen isimleri ve kurumları ile görüşülerek destek vermeleri sağlanacaktır.

İletişim Dili

 • Ulusal ve yerel bazda Proje temsilcileri belirlenecek ve bu kişiler üzerinden kitle ile temasa geçilecektir.
 • Duyuru dili bölgesel ve kitlesel farklılıklara göre hazırlanacaktır.
 • Teşvik amacıyla, geçmiş dönemlerde düzenlenmiş eğitimlere katılan kadınlarımızın geri bildirimleri hedef kitle ile paylaşılacaktır.
 • Eğitim içeriklerimiz; toplumun her kesiminden tüm kadınlarımıza hitap edebilecek anlaşılabilir bir dille ve geneli ilgilendiren konu başlıklarından oluşacaktır.
 • Okula erişim sorununu ortadan kaldırmak için her bölgede kadınlarımızın ayağına okulumuz gidecektir.
 • Geri bildirimler anlık olarak sosyal medya hesaplarından paylaşılacaktır.

İlişki Yönetimi

 • Bölgesel bazda belirlenecek iletişim dilleri ve temsilciler ön planda olacaktır.
 • Eğitmenler bölgesel farklılıkları ve öncelikli ihtiyaçları göz önünde tutarak eğitim yönetimini gerçekleştirecektir.
 • Eğitim dönemi öncesinde yerel temsilciler halkı eğitime, birebir iletişim ile davet edecektir.
 • Eğitime katılan kitlenin iletişim bilgileri alınacak eğitim süresince ve sonrasında irtibatta kalınması sağlanacaktır.
 • Eğitim içeriğine göre bazı konularda ev ödevleri verilerek konu güncel tutulacaktır.
 • Mobil Okul Projesi gelişmeleri anlık olarak sosyal medya hesaplarından paylaşılacak ve internet erişimi olmayan kitle için bunlar ekranlardan yayınlanacaktır.

FOTOĞRAF GALERİSİ